Egymásra utalva
A szakmai civil szervezet másik szakértője, Kalmár Jenő, aki nem mellékesen építésügyi felügyelőként dolgozik, több fontos tudnivalót foglalt össze a közel 80 fős hallgatóságnak. Az ágazat egyik nagy „keresztje”, és a valóban kaotikus szabályozás egyik fő oka az, hogy az építésügy hosszú ideje gazdátlan, nincs önálló minisztériuma.
A résztvevők a nemrég felújított Magyar Királyban megtekinthették az alkalmazott építészeti megoldásokat
A szakemberek a mai helyzet illusztrálására számos elrettentő példát hoztak. Előírások, engedélyek és hatóságok egymás hegyén hátán, mindenre és mindenkinek vérfagyasztó mértékű bírságok – így írható le ezek alapján a mai helyzet. – Ennek ellenére az építőipar szereplőinek jogszerűnek kell lenniük, hiszen a biztonság a legfontosabb – hangsúlyozta Puska József, a megyei kamara építőipari tagozatának elnöke, aki szerint a vállalkozásoknál nagy szükség lenne az ilyen ismeretek megszerzésére. Sok múlhat azon, így évekig tartó pereskedést és egzisztenciák tönkremenetelét lehetne megúszni, hogy a vállalkozások ismerjék a jogi környezetet.
– Az építőipari vállalkozások és az üzemeltetők érdekei sokszor egyeznek, különösen a panellakásoknál lenne szükség az együttműködésre. A „becsomagolt” épületekben a szellőző- és gépészeti rendszerek időzített bombaként ketyegnek – mutatott rá Kész Ottó, a kamara épület-üzemeltetési tagozatának elnöke. Nemcsak a műszaki, de a pénzügyi megoldások kidolgozására is égető szükség van, hiszen a lakókat, akik már most is komoly terhek alatt görnyednek a panelprogramban felvett kölcsönök miatt, nem lehet már nagyon tovább terhelni – tette hozzá.
(Forrás: fmh.hu) 2012. június. 02.



