máj. 03
vasárnap

Korszerűsítés Hamarosan elkészül a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia

IWIWSatartlapGoogle bookmarkFacebook

 

korszerusites

A következő másfél évtizedben akár a mostani harmadával (111 petajoule-lal), vagyis a teljes hazai elsődleges energia-felhasználás tizedével is csökkenhet a hazai épületállomány fenntartáshoz, működéshez szükséges energia mennyisége. Az ehhez felhasználható uniós forrásoknak a 2014-2020 közötti időszakban való tervezéséhez, valamint a műszaki előkészületekhez a most készülő Nemzeti Épületenergetikai Stratégia (NÉS) ad majd megfelelő szakmai alapot.

„A 4,2 milliós magyarországi épületállomány legalább kétharmada felújításra szorul, miközben az ország energiafelhasználásának 40 százaléka az épületekhez köthető, főként a fűtéshez-hűtéshez. Lakóházaink, irodáink, középületeink a legjelentősebb szén-dioxid kibocsátók, jócskán megelőzve az ipart, a közlekedést és a földhasználatot” – mutatott rá lapunknak az energetikai korszerűsítés szükségességére a NÉS-t készítő Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs és Nonprofit Kft. (ÉMI) vezérigazgatója, Sárközi Károly.

2020-tól az EU területén már csak közel nulla energiafogyasztású új épületeket lehet építeni. Ezt figyelembe véve a magyar kormány már az idén módosíthatja a területet szabályozó, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló kormányrendeletet, amely szerint már 2015-től jelentősen szigorodnak a pályázati forrásokkal korszerűsítendő épületekre vonatkozó épületenergetikai követelmények. Ezt szintén szem előtt kell tartani a NÉS kidolgozása során.

A stratégia készítése során az ÉMI kategorizálta a hazai épület-állományt kor, méret és a falazatok anyaga szerint. Szakemberei ehhez több mint 22 ezer épületet vizsgáltak meg, majd a lakóépületeknél 15, a középületeknél pedig 42 épületkategóriát alkottak. E kategóriákkal meghatározhatók a hazai épületállományra jellemző legfontosabb adatok. Az ÉMI ezzel párhuzamosan felmérte a fejlesztéshez rendelhető pénzügyi lehetőségeket, köztük a támogatásokat és a kedvezményes hitellehetőségeket. Mindezek felhasználásával meghatározta, hogy a különböző kategóriákban milyen fejlesztési igénnyel lehet számolni, és milyen konstrukciókban lehet a leghatékonyabban eredményeket elérni. Így már olyan épületmodellek is készülhetnek, amelyek segítségével meghatározható, hogy az adott épülettípusnál milyen ráfordítással mekkora energia-megtakarítás érhető el. Az ÉMI végső anyagában már konkrét épülettípusokhoz rendelt, műszaki és pénzügyi adatokkal alátámasztott energetikai korszerűsítési csomagok lesznek. A középületek felújítóit épületenergetikai nyilvántartó rendszer is segíti. Június elejére a dokumentum készültsége mintegy 80 százalékos volt. Tervei szerint az ÉMI szeptemberre le tudja tenni a kormány asztalára a NÉS végleges tervezetét.

 

Példamutató szerepben a stratégia készítője

Maga az ÉMI is élen jár az energia- és környezettudatos építési technológiák kifejlesztésében és alkalmazásában. A 2,4 milliárd forintos beruházással májusban átadott, szentendrei tudásközpontja közel nulla energiafelhasználással működik. Itt lesznek a cég z irodái és műhelyei is. A munkát és a szakemberképzést segíti a Szent István Egyetem Ybl Miklós építéstudományi karával indított együttműködés, amelynek keretében hallgatókat is fogad majd a tudásközpont.

(forrás: vg.hu) 2013. 06. 24.

Bejelentkezés

Eseménynaptár

<< Máj. 2026 >> 
 H  K  Sz  Cs  P  Sz  V 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031